субота, 12.06.2021

Лист ДФС України від 18.03.2016 № 4670/5/99-99-17-03-03-16 "Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на доходи у вигляді премій, нарахованих працюючим та ..."

ДФС України

Лист

від 18.03.2016 № 4670/5/99-99-17-03-03-16

Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на доходи у вигляді премій, нарахованих працюючим та звільненим працівникам


Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула лист … щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) на доходи у вигляді премій, нарахованих працюючим та звільненим працівникам, і в межах компетенції повідомляє.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. IV Кодексу, згідно з яким до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Кодексу) та інші доходи (п.п. 164.2.20
п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Одночасно слід зазначити, що відповідно до ст. 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Згідно з п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.

Зауважуємо, що з 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909), яким внесено зміни до Кодексу, зокрема, в частині встановлення єдиної ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відс. та Закону України від 08 липня
2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) в частині скасування утримання єдиного внеску із заробітної плати застрахованих осіб та встановлення для роботодавців єдиного внеску у розмірі 22 відс. бази нарахування, визначеної ст. 7 Закону № 2464.

Враховуючи викладене, суми премій, нараховані працюючим працівникам у лютому 2016 року за результатами їх роботи у 2015 році, включаються податковим агентом до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу лютого місяця 2016 року та оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.

При цьому оскільки з 1 січня 2016 року Законом № 909 скасовано утримання єдиного внеску із заробітної плати найманих працівників, то під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суми страхових внесків та суму податкової соціальної пільги (за наявності), передбачені у п. 164.6 ст. 164 Кодексу.

Водночас, суми премій, нараховані звільненим працівникам, у лютому 2016 року за результатами їх роботи у 2015 році, включаються податковим агентом до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу лютого місяця 2016 року як інші доходи та оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація) визначено ст. 179 Кодексу, згідно з п. 179.2 якого обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу.

Щодо єдиного внеску

Згідно з п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується роботодавцями на суму нарахованої кожній застрахованій особі, зокрема заробітної плати за видами виплат, які включають основну і додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці».

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина друга ст. 9 Закону № 2464).

Відповідно до п. 9 розд. ІV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі – Порядок № 435), таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці.

На одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат, у яких відрізняються база нарахування єдиного внеску та розміри ставок єдиного внеску, згідно із Законом № 2464 (додаток 2), а також якщо нарахування здійснювалися, зокрема, за відпрацьований час після звільнення з роботи.

Якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування.

Частиною четвертою ст. 9 Закону № 2464 визначено, що обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок.

Отже, при нарахуванні премії в поточному місяці за попередні періоди суми такої премії включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування. При цьому єдиний внесок обчислюється виходячи з розміру єдиного внеску 22 відс., що діє на день її фактичного нарахування.

Водночас, якщо працівнику після звільнення нараховано премію за відпрацьований час, на таку виплату поширюється дія частини другої ст. 7 Закону № 2464.

При нарахуванні звільненому працівнику премії за відпрацьований до звільнення час єдиний внесок на зазначену суму відображається у таблицях 1 та 6 додатка 4 до Порядку в місяці, в якому ця сума нараховується. При цьому в реквізиті 11 відображається місяць, за який нараховується премія, а у реквізиті 10 – код типу нарахувань «1». У реквізитах 17 та 18 має бути показана сума нарахованої премії з урахуванням максимальної величини для таких нарахувань у розмірах, що діяли в місяці, за який ця сума нарахована.

Зауважуємо, що з метою уникнення неоднозначного трактування норм чинного законодавства в частині нарахування єдиного внеску на суми премій, які виплачуються звільненим працівникам територіальних управлінь Національного банку України, що були зареєстровані окремими платниками цього внеску, необхідно детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються цього питання.

Голова                                                                                                   Р.М. Насіров

 

 

 

Текст взято з http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-konsultatsii/konsultatsii-dlya-yuridichnih-osib/67304.html

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт